Charakteristika
Americký pitbulteriér
Originálny názov plemena : American Pit Bull Terrier
Krajina pôvodu : U.S.A.
Doba vzniku : 19. storočie
Pôvodné využitie : Psie zápasy
Dnešné využitie : Všestranné, spoločník
Priemerná dĺžka života : 12 rokov
Hmotnosť : 14-30 kg
Výška : 46-56 cm
História
Neexistujú žiadne písomné záznamy o pôvode tohoto plemena. Časť prívržencov tohto psa sa domnieva, že pochádza zo staffordšírskeho bulteriéra, iní si myslia, že je modernou obdobou pôvodného anglického buldoga. Nemožno s istotou určiť ani pôvodný domov, pretože do Ameriky bol dovážaný z rôznych európskych krajín. Napriek tomu treba uznať, že predovšetkým vďaka chovateľom z U.S.A. sa dnes môžeme tešiť z vynikajúcich pitbulov.
Typy
Možno rozoznať viac druhov pitbulov, ktorí sa od seba líšia veľkosťou a mohutnosťou kostry. Pes v pracovnej forme je menší, s drobnejšou kostrou, pitbulteriéri strážneho typu bývajú väčší ako pracovný a sú celkove mohutnejší.
Všeobecný vzhľad
Pitbulteriér bol od samého počiatku existencie tohto plemena šľachtený nie pre vzhľad, ale pre povahu, preto sa mnohí jedinci od seba napohľad veľmi líšia. Všeobecne platí, že má hranatú hlavu s výraznými lícami a rovnako hranatým, širokým ňufákom. Telo je pevné a svalnaté. Oči sú guľaté, ďaleko od seba, prípustná je akákoľvek farba. Uši môžu byť kupírované aj nekupírované, mnohí však preferujú prirodzený vzhľad psa. Váha a výška nie sú dôležité.
Srsť a farba srsti
Srsť je krátka, lesklá a na dotyk tvrdá. Farba srsti je prípustná akákoľvek s akýmikoľvek znakmi.
Povaha
Pitbul je spoločenský a priateľský, svojmu pánovi je nesmierne oddaný. Je veľmi odvážny a silný, je to pravý bojovník, nie je však agresívny. Je to veľmi vyrovnaný a inteligentný pes.
Spoločenská charakteristika
Americký pitbulterér je spoločenský pes, ktorý miluje ľudí, a má k nim veľmi priateľský vzťah. Svojmu pánovi je bezhranične oddaný a vyžaduje jeho spoločnosť a pozornosť. Známe návštevy nadšene víta. K cudzím ľuďom býva spočiatku trochu nedôverčivý, je nutné dobré zoznámenie sa, aby získal dôveru. Pri kontakte s inými psami môžu nastať problémy, pokiaľ je napadnutý, väčšinou v ňom zvíťazí duch bojovníka. Nie je však agresívny, bezdôvodne nezaútočí ani na iného psa, nieto na človeka.
Vzťah k deťom
Deti pitbulteriér miluje a je im dobrým a trpezlivým kamarátom. Pri styku s veľmi malými deťmi je však, ako aj u iných psov, nutný dohľad dospelej osoby. Je ideálny do rodiny s odrastenejšími deťmi.
Výchova
Pitbulterier potrebuje dominantného, spravodlivého a pevného pána. Výcvik poslušnosti by mal začať medzi 13. a 16. týždňom veku šteňaťa. V neskoršom veku má pes pomalšiu schopnosť učiť sa, ale pokiaľ majiteľ vynaloží dostatok trpezlivosti, možno dosiahnuť takmer rovnakých výsledkov, ako pri výchove od šteňacieho veku. Každý pes kladne odpovedá na povzbudzovanie a úprimnú pochvalu. Ako šteňa pitbul potrebuje veľa styku s ľuďmi aj ostatnými zvieratami, a mnoho lásky a pozornosti.
Držanie
Amerického pitbulteriéra je možné chovať tak vo veľkom dome s oplotenou záhradou, ako aj v menšom byte. Dobre sa cíti aj v mestskom byte, dôležité však je, aby väčšinu času bol niekto doma, a psovi sa venoval.
Pracovné využitie
Americký pitbulteriér je, možno povedať, všestranne využiteľný pes. Je to najskúsenejší bojový pes, aký bol kedy vyšľachtený. Je tiež známa jeho dobrá využiteľnosť na pastvinách, kde dokáže dostihnúť a zadržať dobytok, bez toho aby ho akokoľvek poranil. Pitbula je možné využiť k ochrane osôb a majetku, to však predovšetkým vďaka jeho vzhľadu a povesti. V tomto prípade pravdepodobne vystraší votrelca štekotom a prudkým výpadom proti nemu, útok však nemusí doviesť do konca. Je tiež využiteľný ako domáci strážnik, kde oddane chráni svojho pána a jeho majetok.
Pohyb
Pitbul je aktívny, hravý pes, ktorého je nutné udržovať v kondícii. Sú nutné každodenné dlhé vychádzky vo svižnom tempe. Tieto psy sa hodia ku cvičeniam, ktoré vyžadujú silu a vytrvalosť.
Starostlivosť
Starostlivosť o srsť tohto psa nie je náročná. K pravidelnému kartáčovaniu stačí kefa z prírodných štetín alebo gumová kefa. Krátkosrstého psa nie je potrebné príliš často kúpať, stačí otrenie srsti od prachu vlhkou handričkou. Pokiaľ sa rozhodnete psa vykúpať, použite kvalitný šampón, určený pre psov. Pri šampónovaní psovi prezrite kožu a potom ho veľmi starostlivo vysprchujte. Psovi je nutné pravidelne prezerať a čistiť uši. Pozornosť venujte aj pazúrom, pokiaľ sú prerastené, je nutné ich ostrihať.
Strážne využitie
Pre svoju vrodenú lásku k ľuďom nie je tento pes príliš využiteľný ako strážca, aj keď si svoje teritórium dobre ochráni a rozpozná, ktorý návštevník je vítaný, a ktorý nie.
Vhodné športy
Agility, duatlon, frisbee, frenchring, mondioring, obratnosť, triatlon, vis na mechu, výskok na mech, weight pooling
Najčastejšie nemoci
Rázštepy podnebia a pyskov; katarakty; entropium; kožné problémy; dysplázia panvového kĺbu u pracovných psov
Zvláštnosti plemena
Toto plemeno je v poslednej dobe veľmi kritizované pre svoj bojový pôvod. Je však skôr obeťou médií než predchádzajúceho šľachtenia na bojovníka. V skorších dobách sa využíval tento pes k zápasom. Išlo však vždy výhradne o boj medzi psami, a to takmer výhradne medzi pitbulmi. Tento pes je vytrvalý a silný bojovník, nie je však agresívny. (Ako všade, aj tu môžu samozrejme existovať výnimky, zlá výchova môže mať veľmi zlé následky). Agresivita je väčšinou prejavom strachu psa, a kvalitný pitbul je vyrovnaný a statočný pes, ktorý nemá potrebu si svoju silu dokazovať. Incidenty, ku ktorým došlo vďaka agresívnosti psov, a ktoré boli často nepodložene prisudzované tomuto plemenu, by mali byť vždy jasne vyšetrené a doložené. Agresívny pes je vždy dôsledkom zlej výchovy majiteľa a v súčasnej dobe je záujem zameraný na ustanovenie zákona, ktorý by zodpovednosť za psa preniesol na majiteľa.
Príprava na výstavu
Svojho psa môžete predviesť na výstave, ktorá je zameraná len na toto plemeno. Na výstave by váš pes mal byť v dobrej kondícii, a dôležité je, aby sa vedel pohybovať medzi ostatnými psami, bez toho aby vyvolával zbytočné konflikty. Na výstave sa pes hodnotí bodovaním, najvyšší počet možných dosiahnuteľných bodov je 100, z čoho celkový vzhľad, osobnosť a poslušnosť činia max. 20 bodov, hlava, ňufák, oči a uši max. 25 bodov, krk, ramená a hrudník max. 15 bodov, telo max. 15 bodov, nohy a tlapy max. 15 bodov a chvost, srsť a farba max. 10 bodov.
Výživa šteňaťa
Šteňa kŕmime spočiatku stravou, na ktorú je zvyknutý od chovateľa. Ten by mal budúcemu majiteľovi poskytnúť niekoľkodennú dávku. K vývoju kostí a svaloviny potrebuje pitbul dostatok proteínov, nemožno ho kŕmiť zbytkami od stola.
Výživa dospelého psa
Pitbul nie je vyberavý pes, a nemá veľké nároky na množstvo stravy. Je však potrebné, aby bol správne živený, pri zlej výžive by mohli vzniknúť problémy s kožou.
Výživa starého psa
Každému staršiemu psovi vyhovuje iná diéta, niektorým vyhovuje ľahké krmivo pre seniorov.
Dôvetok pre budúcich majiteľov
Pokiaľ tomuto psovi dáte dostatok lásky, povediete dobre jeho výcvik a ste schopní venovať mu dostatok času a priestoru k jeho aktivitám, bude vám tým najlepším psím priateľom a spoločníkom.